Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1] 2 3 ... 5

Author Topic: Proxy cards!  (Read 22984 times)

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
Proxy cards!
« on: July 01, 2014, 15:45:55 »

Da, in sfarsit!

Dupa lupte seculare, este gata un sistem functionabil, prin care sa putem folosi proxies (si sa le facem -- asta era partea mai tricky).
In sfarsit veti avea pe ce sa consumati acele puncte de PWI, exceptand licitatia pentru rezervarea locului lunar  8)

Reguli
  • Pentru fiecare proxy, un jucator va consuma un numar de puncte egal cu valoarea cartii pe SCG pentru Standard, 1/2 din valoarea cartii pentru Modern si 1/4 din valoarea cartii pentru Commander. Pretul minim a unei carti trebuie sa fie de 1 (1 punct)
  • Fiecare proxy are termen de valabilitate o luna (din momentul cand acesta a fost creat, pe site) pentru Standard, 2 luni pentru Modern, 3 luni pentru Commander; data de expirare va fi trecuta pe proxy.
  • Un jucator are dreptul la maxim 4 proxies active pentru Standard, 8 pentru Modern, 12 pentru Commander. (2 carti de acelasi fel se numara ca 2 proxies separate). Cartile se numara separat intre formate.
  • Nu se pot face traduri cu proxies. Fiecare proxy va avea printat pe el numele jucatorului ce poate folosi acel proxy.
  • Proxies sunt "legale" la toate evenimentele de importanta scazuta (FNM, si evenimentele casual de sambata). Nu sunt legale la GameDay, WMCQ, PTQ, GPT, LexCon sau alte evenimente cu miza mare.

Cum faceti rost de un proxy?
  • Intrati pe lista de jucatori de pe ranks si va cautati numele vostru (si intrati pe pagina voastra).
  • In dreapta gasiti un link pe care scrie "Vreau sa fac un proxy" (click it). Daca ati adaugat o carte(proxy) si doriti sa mai adaugati una, click it again. Daca doriti 2 carti cu acelasi nume (ex: doua Supreme Verdict) atunci creati 2 proxies diferite, folosind aceeasi carte.
  • Completati formularul. Este reponsabilitatea fiecaruia dintre voi sa treceti valoarea corecta a cartii, de pe SCG (cea cu negru, fara reducere). Voi face verificari periodic, si veti primi ban daca trisati :)
  • Codul de autentificare e diferit pentru fiecare jucator, si il aflati fiecare, de la mine (intrebandu-ma pe PM). In felul acesta nu puteti sa creati proxies decat pentru voi. Evident, dupa ce aflati codul vostru, nu-l mai ziceti la altcineva, ca sa nu va prind apoi zicand: dar nu eu mi-am adaugat acest Sphinx's Revelation pentru 1 singur punct, nu stiu cine a facut-o.
  • Aveti grija sa selectati formatul corespunzator corect. Un proxy printat pentru standard nu va putea fi folosit in modern sau in commander.
  • Lex va printa in fiecare vineri, la 6:30 o folie autocolanta cu proxy-urile adaugate de sambata trecuta pana vinerea curenta.
  • Fiecare jucator sa vina cu un numar de carti de MTG (lands/comune) egal cu numarul de proxies pe care si l-a creat, pentru a isi lipi autocolantul pe acele carti. Daca nu aveti acele carti, sau uitati sa le aduceti, se vor gasi carti si la Lex.
  • Cei care aveti de facut proxies, veniti mai devreme, pentru a nu sacrifica din timpul evenimentului.
  • Daca vreti sa va anulati unul din proxies (ex: pentru ca aveati deja limita de proxies si doriti unu nou) imi spuneti mie, pe PM, si il anulez eu. Totusi este de preferat sa nu apelati foarte mult la aceasta optiune :) (ganditi-va bine la inceput ce carti v-ar placea sa jucati). Anularea unui proxy nu va va da inapoi punctele pe care le-ati consumat pentru acel proxy.

Note: Crearea de proxies ca rotunjeste pretul care-l puneti, intr-un numar intreg. (exemple: 4,99 = 5 ; 4.78 = 5 ; 4.49 = 4). Deoarece 4.49 va fi rotunjit de fiecare data in jos, am sa am rugamintea sa compensati voi cu a 2-a carte care ar avea pretul cu .49 (astfel, daca aveti 2 carti care costa 4.49, pe una o scrieti cu 4.49 si pe a 2-a cu 4.99).
« Last Edit: January 13, 2015, 18:23:31 by Diac Dan Andrei »

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
Re: Proxy cards!
« Reply #1 on: July 01, 2014, 15:47:27 »

Pentru intrebari/obiectii, dati reply in continuare.

Edeph(Adrian Ciobanu)

• Member
    • View Profile
« Reply #2 on: July 01, 2014, 16:18:04 »

Awesome idea! Dar ce se intampla daca in decursul unei luni se modifica pretul pe SCG (ex cel mai la indemana: courser of kruphix a sarit de la 10-11$ la 18-20$) Cum se procedeaza in cazurile astea?

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #3 on: July 01, 2014, 16:39:15 »

Punctele care le consumi ca sa faci un proxy se calculeaza fix in momentul cand faci proxy-ul.

Comparand situatia asta cu trades: daca intr-un trade iei un Courser la 10$, si saptamana viitoare e 18$, ce faci? mai dai niste carti jucatorului de la care ai luat Courser prin trade-ul de saptamana trecuta :) ?

Edeph(Adrian Ciobanu)

• Member
    • View Profile
« Reply #4 on: July 01, 2014, 17:23:01 »

Nu ma refeream la asta, intelesesem gresit partea cu formularul... ma gandeam ca eventual tu verifici peste 3-4 zile de la crearea proxy-ului sa zicem si atunci daca valoarea ar fi alta, am putea fi acuzati de nerespectarea regulamentului.

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #5 on: July 01, 2014, 17:37:53 »

Nu ma refeream la asta, intelesesem gresit partea cu formularul... ma gandeam ca eventual tu verifici peste 3-4 zile de la crearea proxy-ului sa zicem si atunci daca valoarea ar fi alta, am putea fi acuzati de nerespectarea regulamentului.
Asta s-ar putea intampla, in teorie. In practica, deoarece voi verifica des, exista mari sanse sa stiu cat a fost un pret acum cateva zile (preturile pe SCG nu se schimba o data la 2 zile).

Edeph(Adrian Ciobanu)

• Member
    • View Profile
« Reply #6 on: July 01, 2014, 17:39:20 »

Got it  :)

BerleaVlad

• Member
    • View Profile
« Reply #7 on: July 01, 2014, 17:41:45 »

Daca nu vrem proxiuri NM putem sa punem pretul de la MP sau HP?

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #8 on: July 01, 2014, 17:49:19 »

Daca nu vrem proxiuri NM putem sa punem pretul de la MP sau HP?
:)) Good one. Raspunsul e "Nu, nu puteti folosi pretul de la MP sau HP sau altul decat NM".
Nu exista proxy-uri NM sau HP, exista proxies si atat. Poza cartii e aceeasi (e folosita chiar de pe gatherer, nu dintr-o fotografie a unei poze din Real Life) si pretul e tot acelasi : cel de NM.

La proxies nu mai e loc de vorbit de calitate, cel putin nu aici. Tu platesti un numar de puncte ca sa poti folosi un proxy (ca sa poti spune: uite, cartea asta este defapt un Domri Rade, si ceilalti jucatori sa creada chestia asta). Proxies astea, cum le facem noi, te ajuta la aspect (in loc sa scrii pe un Island, cu pixul, numele carti si textul -- care si ala, tot proxy s-ar chema).

Vlad Pitaru

• Member
    • View Profile
« Reply #9 on: July 01, 2014, 21:02:15 »

Propunere: fara proxy la FNM

Andrei Palihovici

• Member
  • forest black metal best metal
    • View Profile
« Reply #10 on: July 01, 2014, 21:34:26 »

pan (Cornel)

• Member
    • View Profile
« Reply #11 on: July 01, 2014, 21:49:06 »

Propunere: fara proxy la FNM

Why

E prea mare miza la FNM ca sa vii cu proxy de-acasa, mai un booster, mai un promo foil si multe alte ...
Apoi, e just sa ne uitam la bani? Nu e! :)

Dar fara basca acum, am si eu un amendament: cine are proxy(sau mai mult de 1) in pachet, incepe primul game din set on the draw.

BerleaVlad

• Member
    • View Profile
« Reply #12 on: July 01, 2014, 22:38:38 »

Si daca pretul e cu virgula se aproximeaza in sus sau in jos?

Edeph(Adrian Ciobanu)

• Member
    • View Profile
« Reply #13 on: July 02, 2014, 00:22:13 »

Poate ar fi mai fair daca cei care folosesc proxy sa nu aiba voie la prize pool

Esterdi (Naconecinii Tudor)

• Member
    • View Profile
« Reply #14 on: July 02, 2014, 00:30:38 »

Poate ar fi mai fair daca cei care folosesc proxy sa nu aiba voie la prize pool