Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1] 2 3

Author Topic: Sugestii pentru imbunatatirea experientei in comunitatea de MTG  (Read 16891 times)

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile

E un buzz pe la diverse niveluri si mese recent despre cum sa facem sa pastram comunitatea de Magic cat mai bogata in membri, evenimente si distractie. Imi permit sa filtrez o parte dintre parerile pe care le-am auzit recent si sa postez o lista de idei care mi se par importante.

- Cred ca tinta trebuie sa fie sa avem cat mai multi membri care vin constant (nu neaparat saptamana de saptamana) dar timp de peste un an sau mai multi.

- Marea partea a oamenilor atrasi recent au fost indepartati prompt de 2 factori: costurile jocului si insatisfactia inceputului. In alte cuvinte, sa dai 10 lei pt a participa la o competitie pe care nu ai sanse sa o castigi nu atrage pe nimeni.

- Pe langa obiectivul principal al unui Academy - de a atrage oameni noi, trebuie sa fie inca unul, declarat si urmarit activ - de a retine oameni. O solutie este sa aplicam un program de "mentorship". Fiecare veteran poate face pereche cu un novice pe care sa-l tuteleze pe o perioada mai extinsa, poate sa-i mai dea un deck(carti) de la el, pana cand omul acela simte ca poate sa joace Magic fara sa-l joace Magicul pe el. Mie mi-a luat vre-un an.

- Notiunea de common pool e foarte utila pentru un jucator. Reduce esential cheltuielile, mareste satisfactia. Dar pana la acel pas oamenii trebuie sa se cunoasca, sa capete incredere ... ceea ce cere timp. Daca reusim sa tinem oamenii jucand un timp considerabil, sansa sa ramana este din ce in ce mai mare datorita chestillor ca common pool, making friends.

- Evenimentele noastre trebuie sa fie accesibile la toate nivelurile. Cred ca ar trebui ca participantul sa poata avea libertatea de a alege daca sa participe la prize pool sau nu. Taxa modica de participare (de administrare) poate nu e discutabila, dar prize pool ar trebui sa plateasca doar cei ce se simt competitivi. Cei care nu platesc prize pool nu sunt luati in considerare la distributia premiilor dar se bucura de joc, de DCI rating, everything else. Cu timpul cei ce se simt competitivi ar trebui sa creasca.

- Ar trebui sa organizam evenimente mai accesibile, jucand cu deckuri fara rare, sau cu o singura rara in playset, sau pauper (sau alte formate care nu se castiga cu playseturi de mitice). Bineinteles ca se va juca si standard. Dar cred ca veteranii trebuie sa se "coboare" la nivelul novicilor pentru inceput, pana sa se intample si opusul. La un moment dat ar trebui sa fie suficiente persoane incat sa se joace 2 turnee in paralel, pe ligi.

- Ar trebui sa organizam traininguri, care sa pregateasca oamenii pentru draft de exemplu, sau analize deschise de deck uri. TNMul ar putea folosi pentru asta.

- "Toti suntem tipuri diferite de jucatori, mishu si mirza intr-o oarecare masura sunt collector/players, sebi si mircea sunt know-it-alls, iar majoritatea suntem n00bs care inca nu s-au hotarat ce vrem sa fim." Trebuie sa dam oricui posibilitatea sa afle ce fel de jucator vrea sa fie si sa aiba libertatea sa-si practice stilul. Pe cat e de incredibil, citatul e din Boariu, fiul.
« Last Edit: September 19, 2010, 15:36:53 by Andrei Gheorghiescu »

Bogdan Şolcă

• Member
    • View Profile
Re: Sugestii pentru imbunatatirea experientei in comunitatea de MTG
« Reply #1 on: September 18, 2010, 21:43:42 »

Man, da' nu mai ai somn?  :D   In alta ordine de idei, treburile mai sus expuse imi dau prilejul sa imi deschid buticul tutelar. Cine e interesant dintre baietii mai noi sa devina protégé -ul meu... sa dea un semn  :)

David

• Member
    • View Profile
« Reply #2 on: September 19, 2010, 10:39:00 »

I am intrested ::)
"We will smash alliance head, crush them all, break their bones, drink their blood and kick their butts"
                                           !!!FOR THE HORDE!!!

Alexandru Trofin

• Shopkeeper
  • Member
    • View Profile
« Reply #3 on: September 19, 2010, 10:48:35 »

Ca sa se inteleaga odata si pentru totdeauna:

Lex Hobby Store este deschis de luni pana vineri de la 07:30 - 20:00, sambata de la 08:00 - 16:00 iar duminca de la 10:00 - 14:00. Oricine e binevenit sa joace Magic in magazin fara nici un fel de taxa (fie ea pentru prize pool fie administrativa) dar cand se joaca peste program va aparea acea "taxa" care se transforma in boostere.

Avem o gramada de carti comune cu care o sa facem deck-uri pentru jucatori noi si incepand cu urmatoarea academie daca o sa fie veterani care vor lua sub aripa un noob, ii va putea imprumuta cateva carti de necoumne si rare cu care sa inceapa sa isi modeleze deck-ul. Dupa care jucatorul nou va putea achizitiona single`s din magazin (sunt rare si necomune care nu depasesc 1 dolar).

Lucram la un mod de premiere si a jucatorilor de Leisure care sa fie pus in practica atunci cand nu se fac doua turnee separat (competitiv si fun).

In rest, Andrei, sunt de acord cu totul ce spui mai ales cu ultimele doua paragrafe si sper ca si restu 'veteranilor' sa fie, ca de nu riscam sa ajungem ca alte orase unde pur si simplu a disparut Magicul.

David

• Member
    • View Profile
« Reply #4 on: September 19, 2010, 10:59:01 »

I don't want MTG to disappear :'(

Hai sa postam in thread`ul asta doar ideei cum sa ajutam Magicul,ok?
« Last Edit: September 19, 2010, 11:06:43 by Alexandru Trofin »
"We will smash alliance head, crush them all, break their bones, drink their blood and kick their butts"
                                           !!!FOR THE HORDE!!!

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #5 on: September 19, 2010, 11:29:28 »

Ceea ce am spus mai sus ar trebui sa transformam in niste actiuni noi si diferite de ceea ce exista deja sau am mai facut pana acum. Pentru ca se pare ca rezultatele nu au atins ceea ce am vrea sa avem.

De ex. deckuri de comune au tot primit noobii, niste rare si necomune imprumut pe termen nelimitat la fel, dar in mod cert asta nu face un deck cu care sa te prezinti la FNM cu incredere. Ideea e ca trebuie sa ne facem si noi deckuri asemanatoare. E un efort in plus, poate nu are sens in ceea ce priveste jocul dar cred ca e un "sacrificiu" necesar. Plus, ar putea fi fun sa iesim din cercul deckurilor consacrate.

Continuand spusele lui Bogdan, cred ca si eu si Ionut vom lua cate un protejat sub aripa cu prima ocazie. Poate cand creste mare unul din ei il si selectam sa-l bagam in clan. Poate in 3 ani o sa avem clan battles :)

Dave, Luc, Gabi, Vlad si cine o mai fi mai tanar, chiar daca de multe ori o luati pe ulei sa stiti ca prezenta voastra e importanta in comunitate. Daca vreodata nu va place ce se intampla e important sa comunicati cu cineva. Eu unul o sa ascult si pot sa transmit ideea mai departe.

David

• Member
    • View Profile
« Reply #6 on: September 19, 2010, 11:40:17 »

Tnx master, Andrei. Si stati calmi eu inteleg ca momentan eu si cei trei prieteni ai mei suntem noobi deci.. este normal sa luam bataie dar dupa cum puteti vedea am inceput (eu) sa am cat de cat rezultate  ;D ::)
                                           !!!FOR THE HORDE!!!

Dan Gabriel

• Member
    • View Profile
« Reply #7 on: September 19, 2010, 12:26:31 »

Dave, Luc, Gabi, Vlad si cine o mai fi mai tanar, chiar daca de multe ori o luati pe ulei sa stiti ca prezenta voastra e importanta in comunitate. Daca vreodata nu va place ce se intampla e important sa comunicati cu cineva. Eu unul o sa ascult si pot sa transmit ideea mai departe.

Exact cum a spus si David, pe mine nu ma deranjeaza foarte mult faptul ca pierd, nu sunt genul de persoana care se descurajeaza usor, ca sa nu mai spun ca un meci de MTG e mereu fun ( chiar daca nu reusesc sa fac ceva foarte spectaculos cu deck-ul meu, mereu raman uimit de deck-urile celor cu care joc :D ). Si nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu nemultumit de "ce se intampla", comunitatea din Iasi e cu adevarat foarte tare :D.

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #8 on: September 19, 2010, 12:32:53 »

Cati newbies sunt momentan, activi? Si cand este urmatorul academy?

Exista si o problema de sincronizare sa zicem asa, intre nivelul competitiilor si posibilitatea celor noi (in special cei tineri) sa participe la ele. De ex ar fi mult mai avantajos ca vinerea sa joci un pachet de test, si sambata unu competitiv (deoarece punctele DCI puse in joc vinerea sunt mai mici spre deosebire de cele de sambata). Totusi vinerea se termina tarziu, ceea ce impiedica participarea unor membri.

O activitate interesanta ar fi ca veteranii sa-si puna capul la contributie sa faca pachete faine(aproape competitive) din cartile care le au cei noi si nu sa vada de unde fac rost de cartile rare, pentru a intregi pachetul celui noi.

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #9 on: September 19, 2010, 12:44:15 »

Am putea crea si o cutie a incepatorilor si nu numai in care sa fie comune, necomune donate de jucatori si din care incepatorii sa poata sa ia orice fara sa plateasca ceva.

Avand acces chiar si la 4X copii de comune si necomune calitatea pachetul ar creste.

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #10 on: September 19, 2010, 13:30:30 »

Si eu am observat ceva si poate o schimbare de acest gen ar putea fi benefica. Multi din cei tineri nu pot ajunge , cu cateva exceptii, vineri seara la FNM. Se pot oare muta cele doua zile de magic sambata si duminica in  loc de vineri sambata?

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #11 on: September 19, 2010, 15:43:23 »

Am putea crea si o cutie a incepatorilor si nu numai in care sa fie comune, necomune donate de jucatori si din care incepatorii sa poata sa ia orice fara sa plateasca ceva.

Avand acces chiar si la 4X copii de comune si necomune calitatea pachetul ar creste.

Problema aici ar fi ca primul venit ia ce-i mai bun, urmatorul tot asa. Nu ai nici o garantie ca nu le ia cineva si nu le mai intoarce inapoi cand nu le foloseste pt ca nu cred ca o sa stea cineva cu lista. Cred ca treaba cu protejatul atinge acelasi obiectiv si altele in plus.

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #12 on: September 19, 2010, 17:01:50 »

Si eu am observat ceva si poate o schimbare de acest gen ar putea fi benefica. Multi din cei tineri nu pot ajunge , cu cateva exceptii, vineri seara la FNM. Se pot oare muta cele doua zile de magic sambata si duminica in  loc de vineri sambata?

Faza-i ca eu am vazut alta lume care prefera vinerea. Sunt un fel de tabere: omuleti care prefera sa nu consume tot weekendul pe magic si le place FNM, si altii care nu pot ajunge la FNM. Se poate ca daca muti magicul sambata si duminica, sa pierzi alti membri activi.

Bogdan Şolcă

• Member
    • View Profile
« Reply #13 on: September 19, 2010, 19:00:16 »

Eu zic sa luam in conisderare si faptul ca Wizzies vor scoate ceva pachete preconstructed competitive pentru FNM in special (februarie 2011 parca). Se zvoneste ca astfel de pachete pot include si rare mitice mai scumpe dar pachetul in sine sa fie de maxim 50 de dulai. Pentru mai multe detalii despre aceste deck-uri urmariti fimuletul acesta:

http://www.youtube.com/watch?v=xhvjgrpLW60
« Last Edit: September 19, 2010, 19:24:15 by Bogdan Şolcă »

David

• Member
    • View Profile
« Reply #14 on: September 20, 2010, 15:14:40 »

Da, Sebi. Ar fi cam greu ptr uni ptr ca dupa cum a spus Andrei ar putea cineva sa vina si sa le ia pe toate. A, daca ar fi un om cu bun simt si sa-si ia ce are nevoie da ar fi super ok dar asa..
P.S: Nu va deranjati cu mutatul FNM-ului  ;) Sa vin sambata imi e de ajuns  chiar daca sunt eu foarte entuziasmat... si astept evenimetele..
                                           !!!FOR THE HORDE!!!
Pages: [1] 2 3