Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: 1 [2] 3

Author Topic: Sugestii pentru imbunatatirea experientei in comunitatea de MTG  (Read 16860 times)

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
Re: Sugestii pentru imbunatatirea experientei in comunitatea de MTG
« Reply #15 on: September 21, 2010, 10:12:41 »

Competitional vs. Leisure Magic

Discutia asta o purtam sub diverse forme inca de acum 2 luni. Din cate am inteles eu totul se rezuma urmatoarea categorisire a jucatorilor:
  • cei pentru care Magic e un sport si investesc in carti
  • cei care joaca Magic de fun si sunt intimidati de playset-urile de rare si mitice ale categoriei anterioare
  • cei care abia au facut contact cu Magic-ul si a caror colectie si experienta sunt la un nivel scazut si nu se pot clasifica in nici una din categoriile de mai sus

Acesta e practic motivul pentru care am adus in discutie sistemul de leagues. Am tras concluzia, totusi, ca lumea nu prea a inteles acest sistem pe care l-am propus, iar faptul ca nu a fost specificat complet a fost cea mai mare problema. Am aranjat o discutie pe tema asta cu Lex Grup duminica trecuta, si am tras niste linii mai evidente intre cele doua tipuri de leagues, tocmai in speranta ca vom reactiva o mare parte din jucatorii de "Magic for fun". Detalii despre Competitional League în thread-ul League Play.

Mentorship will work

Imi place foarte mult ideea de mentorship, si chiar cred ca e o metoda care va da roade. Totusi, asta nu se poate intampla decat la nivel personal; ar fi ridicol sa incercam sa globalizam. Mai exact, fiecare "veteran" poate alege un apprentice, dar nu poate fi obligat sa o faca. In plus, pentru ca o astfel de relatie sa se formeze, conteaza foarte mult factori cum ar fi compatibilitatea personalitatilor fiecaruia, sau faptul ca unii oameni sunt mai buni tutori decat altii.

Eu, unul, voi promova ideea de mentorship, fara a o transforma intr-o cerinta. Sper ca Andrei, Ionut si Bogdan vor da un exemplu in sensul asta, pe care ceilalti sa il urmam.

Comentarii asupra restului de idei

Common card pool nu poti face cu oricine. Mie inca mi se pare un subiect destul de complicat si nu as putea sa il disec.

Prize pool-ul de la evenimentele sanctionate nu va fi preferential, insa speram ca sistemul de leagues va dovedi ca acest lucru nu este necesar. Trebuie inteles ca o astfel de taxa justifica investitia in hobby store, pe de o parte materiala, pe de alta parte umana. De fiecare data cand te intrebi de ce trebuie sa dai 10 lei pentru a participa la o competitie vinerea sau sambata, intreaba-te daca tu ai sta la serviciu 4 ore peste program, gratuit, pentru a supraveghea pe altii jucandu-se. Faptul ca din acei 10 lei o parte se transforma in boosters e doar BIG added bonus. In plus, in alte locuri taxa e si mai mare (15-20 de lei).

In legatura cu training-urile, ar trebui sa se ocupe de astea cineva care se pricepe destul de bine la tutoring, si foarte bine la Magic. Eu unul as participa ca spectator cu mare drag. Totusi, din nou, asa ceva se poate intampla doar daca persoanele care pot face asta se implica.

Sunt absolut impotriva notiunii de "cutia pentru incepatori". Asa cum au spus si altii, sistemul este imperfect si bazat pe "first come, first serve".

FNM va ramane vinerea, si e destula lume care e dispusa sa vina vinerea la FNM. Totusi, ideea de inca un tournament duminica nu e una rea, si cred ca o putem implementa, mai ales ca oricum se joaca boardgames duminica.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #16 on: September 21, 2010, 11:18:14 »

Cateva idei care sper ca insista pe nuanta diferita a unor lucruri deja discutate.

------

Sistemul de leagues e OK zic eu dar nu o sa mearga doar pentru ca exista. Nu o sa mearga pana cand nu o sa fie suficienti oameni in ambele ligi cat sa vina 8 per eveniment.

Greseala 1 e ca pana acum, competitional league era considerata cea necesara - in alte cuvinte ii silim pe cei neexperimentati sa se joace pe terenul nostru si ne asteptam sa le placa sa ia bataie. Ce trebuie schimbat e sa facem Leisure league prioritatea. Chiar oamenii care pot si vor sa investeasca in Magic suficient cat sa ajunga "sus" nu vor face nimic daca nu exista ceilalti cu care sa joace. Au zis-o ei. Si ceilalti in vasta lor majoritate cred ca o sa fie axati in primul rand pe leisure. E inutil dar putem face paralela cu orice sport, intai e amator apoi devine profesionist.

Greseala 2 - e ca Leisure leagues s-a incercat a fi definita ca o liga a celor slabi la MTG. Noobi and such. Ceea ce nu este, poti sa ai stofa de campion dar sa nu vrei mai mult de FUN saptamanal. Ar trebui definita ca o liga unde se joaca MTG care nu cere investitii financiare ridicate. Si mai bine, care nu cere nici cunostinte avansate desi te incurajeaza sa le capeti. SI MAI BINE sa poti sa pierzi si sa nu te simti frustrat al naibii ci fericit ca ai mai invatat ceva.

Deci ? Ce e Leisure League again ? Dar Competitive ?

-----

Mishu foloseste cuvantul obligat care nu simt ca reiese din cele discutate mai sus. E clar ca daca ajungem la "obligatii" ne departam de subiect. Nimeni nu e obligat sa faca nimic, asta e adevarul, de aceea folosesc cuvinte ca "sugestii", "propuneri". Putem stabili in schimb ce ar fi bine, sanatos sa facem.

-----

Ok, am folosit cuvinte pretentioase: mentorship, training, insa nu cred ca e nevoie sa ai facultate de profil facuta ca sa inveti un om Magic. Nu cred ca trebuie sa spunem - nu sunt calificat. Eu (considerandu-ma inca noob) pot tine lejer un "training de draft" pentru unul incepator. Daca in sala sunt 2 mai buni ca mine, ma pot corecta/ajuta oricand. Mai bine ii spui unuia 2 chestii bune si 2 prostii, aratandu-i ca iti pasa, decat sa il ignori.

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
« Reply #17 on: September 21, 2010, 12:11:24 »

Intr-adevar "greseala 1" a fost o greseala, am descoperit-o si am corectat-o. Acuma am separat complet cele doua ligi si le vom trata ca atare.

In legatura cu "greseala 2" again, am descoperit-o si am corectat-o. Intr-adevar rating-urile DCI nu sunt o masura buna pentru a determina in ce liga pica un jucator. De exemplu eu am rating sub 1600 la anumite formate, si n-am excelat in ultima vreme. Practic, daca ar fi sa evaluam, sunt un jucator slab de Magic. Totusi, asta e pur si simplu pentru ca eu ma raportez la adversari cu rating-uri mari, nu inseamna ca as face parte din Lesiure League si nici n-am gandit asa ceva vreodata.

See my other reply for further clarification.

------

Sincer sa fiu, mie nu-mi plac "propunerile" si "sugestiile" pe forum cand vine vorba de ce ar trebui sa faca o comunitate de oameni. Din punctul meu de vedere exista doua variante: sau esti ferm si stabilesti ca toata lumea trebuie sa faca intr-un anume fel (de aceea am luat "propunerea" ta ca pe o obligatie intr-un final) sau dai un exemplu de urmat si apoi lumea care trebuie te va urma.

Sa spui pe forum "trebuie sa urmarim activ un program de mentorship; [...] fiecare veteran poate face pereche cu un novice pe care sa-l tuteleze" mi se pare o vorba in vant, daca nu o propunere de obligativitate. Si cum o propunere de obligativitate nu-si are rostul in cazul asta (am explicat in reply-ul anterior de ce) cel mai bine este pur si simplu sa faci tu si sa dai un exemplu celorlalti.

------

Daca e vorba de "training" si ajutor de genul "ia sa ma uit putin prin deck; uite ti-ar mai trebui astea; uite astea-s in plus", etc. atunci genul asta de sfaturi one-on-one am dat si eu si au dat multi dintre veterani in timpul dintre runde sau inainte, oricui a cerut ajutorul. Iar daca n-am avut timp sau nu m-am priceput, am indrumat lumea spre altcineva care sa-i poata da un sfat mai bun. Genul asta de interactiune vine din partea oricui in comunitatea noastra si nu cred—cel putin n-am vazut/auzit eu—ca a refuzat careva sa ajute un incepator vreodata.

Eu aveam impresia—defapt, sunt convis—ca tu vorbeai despre un cadru organizat in care cineva care se afla in cunostinta de cauza poate sustine un fel de lectie despre deckbuilding, playing, etc., iar in reply-ul meu pur si simplu am zis ca eu nu ma consider un player sau deckbuilder suficient de bun ca sa pot da sfaturi. Si sincer, decat sa dai un sfat gresit (cum, imi cer scuze, mai fac uneori) mai bine nu-l dai.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #18 on: September 21, 2010, 12:59:43 »

Am impresia ca nu ne intelegem in mod flagrant. Om mai vorbi la vreo bere or smth. Pana atunci, respect ce zici si voi incerca sa practic ceea ce spun.

Dar un post scris pe un forum inseamna o idee care ajunge in capul unui om. Poate nu face nimic, poate face ... O prefer in loc sa stau si sa comentez unde nu ma aude nimeni. Cat despre obligativitate ...

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #19 on: September 23, 2010, 09:13:25 »

Dau aici un raspuns la ultimul post al lui Dan Ignat - ceea ce e si o solutie asa cum cere threadul. Chiar daca nu aveti pool comun cu cineva si aveti nevoie de niste carti, feel free to ask pe forum. Asta e un lucru care-mi place mult la noi, ca n-am vazut pe cineva sa nu-ti dea niste carti imprumut de frica ca il bati cu ele.

Si daca careva se califica pe la nationale and stuff, cred ca nu gresesc cand zic ca facem toti pool comun.

Stefan O

• Member
    • View Profile
« Reply #20 on: June 15, 2011, 21:41:37 »

Cu toate ca nu a mai postat nimeni aici de ceva vreme...din ce in ce mai putina lume mai ajunge pe la evenimente , inclusiv eu (cu toate ca sunt in sesiune si o sa ajung mai greu perioada asta). Mie personal mi s-a acrit sa ma bata aceleasi deckuri pe care le vad pe net ca au avut rezultate bune la diverse competitii. Si nici ele nu difera foarte mult (reteta succesului: Jace the Mindsculptor, Squadron Hawk, oricare Sword, Stoneforge Mystic, Sun Titan etc.);
E doar sec...eu personal nu pot sa tin pasul cu editiile care tot apar, cel mult ma uit la cateva carti care ar merge mai bine pt decele mele si incerc sa fac rost de ele. Diferenta pe care o fac ele in deck nu este cine stie ce semnificativa, bineinteles ca imi iau gandurile de la chestii mai scumpe de 20$ intrucat chiar nu mi le permit. Zilele astea m-am jucat in prostie cu tot felul de duel decks si sincer it was fun again. De ce? Foarte multa diversitate, foarte multe combinatii, echilibru...in orice moment balanta se putea intoarce in favoarea unuia sau a altuia asa ca propun sa incercam sa jucam de cateva ori intr-un format de standard restricted cu:
-1 mitica
-5 rare
-16 necomune
-restul comune
Carti singles. Doar de 2 ori 2 comune de acelasi fel si de 2 ori 2 necomune de acelasi fel. Cam asta e reteta din Duel Decks, bineinteles ca duel deckurile sunt facute sa fie echilibrate daca se lupta, dar cam toate sunt balanced, indiferent ce ai juca tot ai sanse sa castigi. Nu e nicio diferenta de la cer la pamant daca spre exemplu ai juca cu deckul lui Tezzeret impotriva deckului Lilianei.
Parerea mea e ca ar fi mult mai distractiv si fiecare ar avea sanse sa castige. What do you say people?

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #21 on: June 15, 2011, 22:09:07 »

De acord, din acest motiv sunt un mare fan de commander.. si eventual multyplayer commander.
Ar trebui sa fie standard in continuare, dar sa le mai alternam si cu fun-based, gen commander care e cat se poate de balanced.

Stefan O

• Member
    • View Profile
« Reply #22 on: June 15, 2011, 22:14:21 »

De acord, din acest motiv sunt un mare fan de commander.. si eventual multyplayer commander.
Ar trebui sa fie standard in continuare, dar sa le mai alternam si cu fun-based, gen commander care e cat se poate de balanced.

Absolut. Nu ai idee de cat timp vreau sa joc si eu commander  ;D

Adela

• Member
    • View Profile
« Reply #23 on: June 16, 2011, 00:29:26 »

Political Puppets ftw.
[in afara de impotriva lui god damn Sharuum care-l pune mereu pe Tezzy top deck]

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #24 on: June 16, 2011, 08:18:24 »

Parerea mea e cunoscuta, daca nu - cititi carnatul de mai sus.
Commander are o singura hiba - nu prea dezvolta nici o iota de skill de deckbuilding, e in mare parte norocul sa iti vina carti cum trebuie. Si tot iti trebuie carti greu de gasit ca sa faci un deck calumea. Ideea e sa faci omul sa fie hooked de joc fara sa trebuiasca sa bage bani multi inainte. Un format user friendly camcum zice Stefan mi se pare esential daca o sa vrem sa atragem si sa tinem jucatori noi cu ocazia vre-unui nou event Academic. Pana atunci hai sa ne distram cu Commander.

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #25 on: June 16, 2011, 10:11:41 »

Mie mi se pare ca e suficient deckbuilding in Commander, sa gasesti carti care se pliaza pe povestea capitanului e foarte greu, nu mai zic de raportul intre tipuri de carti.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #26 on: June 16, 2011, 11:23:35 »

Mda, n-am fost eu de explicit, deckbuilding e, dar nu e deloc similar cu ce e Standardul. Anyway, will play and see.

Stefan O

• Member
    • View Profile
« Reply #27 on: June 16, 2011, 13:32:11 »

Un dezavantaj pe care l-ar avea commanderul ar fi ca cei care joaca jocul de mult timp sunt mai avantajati intrucat au mai multe carti rare, mitice sau alte carti bune din mai multe editii. Si una e sa ai un deck de commander din blocul SoM si alta e sa ai un commander din Ravnica pana in prezent.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #28 on: June 16, 2011, 14:53:09 »

Faci mai muuult mai usor rost de alea decat de playset de Jace + Mystic ;)

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #29 on: June 16, 2011, 15:08:45 »

again, precon-ul e 130 RON si ai acolo bunatati gen Sol ring, Lightning Graves nu mai zic de living death etc care n-as fi sperat intr-o mie de ani ca le voia vea.
Pages: 1 [2] 3