Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1] 2 3

Author Topic: Apel la cei care au cam rarit-o cu MTGul  (Read 20804 times)

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
Apel la cei care au cam rarit-o cu MTGul
« on: September 19, 2010, 11:53:35 »

Exista o suma de oameni care au jucat MTG, le-a placut ... dar nu a durat. In speranta ca mai dau pe forumul asta (sau poate unii dintre noi care ii cunosc le pot atrage atentia) si ca le pasa in continuare de MTG - cred ca ar fi important sa raspunda la urmatoarele intrebari.

1. Ce te-a facut sa nu mai joci MTG (sau sa nu mai joci asa des) ?

2. Ce te-ar face sa re-incepi sa joci MTG (sau sa joci mai des) ?

Secundar, cei din categoria opusa ar putea raspunde la intrebarea:

1b. Ce te-ar face sa te lasi de MTG ?

Voi cenzura orice nu constituie raspuns la intrebari, deci nu comentam pe langa. As fi foarte recunoscator daca as afla raspunsurile de la: Diana, Raisa, Lucky, Dan Ignat, Adela, Cristi Rotundu, Eugen, Andrei Negura (and his whole crew), Radu Buja, Stefan Olteanu, Dan Pocovnicu

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
Re: Apel la cei care au cam rarit-o cu MTGul
« Reply #1 on: September 19, 2010, 12:02:33 »

Ce te-ar face sa te lasi de MTG ?

Momentan am o situatie materiala confortabila si imi permit sa joc MTG fara "sa ma uit la bani" desi undeva am o problema cu asta pentru ca nu sunt o persoana risipitoare. Deci "80$ pe o bucata de carton" ma zgarie pe creier. Dar cum nu sunt adept al adunatului de bani si vreau sa ma simt bine cand pot, nu e o problema acum. Plus, comunitatea ma atrage (exemple: mie chiar mi se pare Boariu amuzant, Mircea, Sebi si altii sunt provocari intelectuale pentru mine) - chestiile astea nu le poti cumpara cu bani prea usor.

Va veni in schimb o perioada in care vor fi alte prioritati si se va pune problema decat sa dau sute de lei lunar pe MTG mai bine ma las de tot si asta este, o sa trec peste.

Daca la momentul ala MTG nu va fi egal cu bani multi pentru distractie si il voi putea juca cu investitii mici, nu vad vre-un motiv sa ma las vreodata decat daca comunitatea dispare.

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #2 on: September 19, 2010, 12:44:02 »

Pentru mine nu s-a mai compensat banii/timpul petrecut pentru joc in raport cu satisfactia. Problema din pacate nu e la comunitate, ci la wizzards. Raisa nu mai joaca ca nu mai joc nici eu (doh :D ).

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #3 on: September 19, 2010, 12:47:15 »

si pentru mine Danut mi-a dat o lovitura sub centura cand s-a lasat, Pentru mine asta m-ar face sa ma las ... sa nu mai existe mishu, alex, mircea, andrei, ionut, alex mirza.

De asta si eu sper sa nu se mai lase nimeni pentru ca inerent voi fi si eu fortat spre asa ceva la un punct.

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #4 on: September 19, 2010, 13:34:16 »

Sa stii Lucky ca esti oricand binevenit sa ne onorezi cu prezenta, facem "cheta" de carti si iti construim un deck funky.

Edit : Andrey ...intrebarile de mai sus ar putea intra intr-un mini market reaserch pe care l-ai putea face la pre-release.

AG: N-ai raspuns la intrebare. Am notat sugestia, though.
« Last Edit: September 19, 2010, 15:32:31 by Andrei Gheorghiescu »

Alex Boariu

• Member
  • PRESEDINTE MAGIC&CONSILIU EDH si cate si mai cate
    • View Profile
« Reply #5 on: September 19, 2010, 15:01:09 »

Ce te-ar face sa te lasi de MTG ?

Plus, comunitatea ma atrage (exemple: mie chiar mi se pare Boariu amuzant, Mircea, Sebi si altii sunt provocari intelectuale pentru mine)

adica sa inteleg ca eu sunt doar amuzant iar sebi (si mircea "snuru-n gura" pricop :)) te provoaca intelectual. aham. am inteles.

acestea fiind spuse declar situatie de urgenta. toate glumele, poantele, bancurile, alegoriile si snoavele vor inceta.

voi incepe in schimb sa citez clasicii, sa fredonez muzica de camera si sa port lavaliera. ma voi pieptana intr-o parte, voi repeta 3 sferturi din intrebare cand raspund voi putea oferi oricand statistici inutile (de exemplu in saptamana 30-a de sarcina 80% din bebelusi cantaresc 1300 grame si au in jur de 38 de centimetri).

sa vedem atunci domnule gheorghiescu cine iti va mai descreti fruntea.

AG:  =)) You always deliver ! Drama vietii tale o sa fie probabil faptul ca intotdeauna o sa fii mai amuzant decat o sa fii bun la Magic.

in alta ordine de idei, regret retragerea timpurie a lui danut si raisa, mydas dar si a celor de care doar am auzit (kornu for instance). probabil ca ne paste pe toti, insa fiecare are limita lui. pentru mine personal magic-ul n-o sa dispara niciodata cat timp voi avea partener de joc, chiar si fara FNM si TNM si Saturday of Magic (dau aici exemplul lui ionut care a "activat" mult timp intr-o comunitate relativ mica si inchisa, just for fun, not for FNM foils, DCI points,etc.)

acum mai e si partea cu finantele si cu performanta, care cel putin pana la un punct merg mana-n in mana, insa pe cat de tentanta e performanta nu cred ca atingerea ei trebuie sa fie conditie pentru satisfactie si deci nici cheltuirea de sume exorbitante pentru carti. but to each his own, everyone needs some kind of fuel. toti suntem tipuri diferite de jucatori, mishu si mirza intr-o oarecare masura sunt collector/players, sebi si mircea sunt know-it-alls, iar majoritatea suntem n00bs care inca nu s-au hotarat ce vrem sa fim :P

more on this matter at a later time :P
« Last Edit: September 19, 2010, 15:32:44 by Andrei Gheorghiescu »
Everyone has a right to be stupid; some people just abuse the privilege.

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #6 on: September 19, 2010, 16:59:29 »

voi incepe in schimb sa citez clasicii, sa fredonez muzica de camera si sa port lavaliera. ma voi pieptana intr-o parte, voi repeta 3 sferturi din intrebare cand raspund voi putea oferi oricand statistici inutile (de exemplu in saptamana 30-a de sarcina 80% din bebelusi cantaresc 1300 grame si au in jur de 38 de centimetri).

Tot comic ai sa fii.

Mydas

• Member
    • View Profile
    • Neomagia lui Mydas
« Reply #7 on: September 19, 2010, 21:30:33 »

Bun topic, Andrei.
Mi-a sarit in ochi de la o posta, si m-a fortat sa imi pun niste intrebari pe care nu credeam ca o sa mi le pun vreodata.

Inca tin minte cand s-a lasat cel mai bun prieten al meu de magic. Asta se intampla acum 1 an si ceva. Spunea ca simte ca nu mai merita. Ca e vorba de bani si de timp investit, pentru o satisfactie care nu se ridica la nivel.

Sa mor daca-l intelegeam. Sa renunte la fun-ul de sambata, la comunitate, la stoarcerea de creieri pentru deckbuilding si la senzatia unica de a castiga un turnament... Inca mai tin minte cand am castigat un From the Vault: Dragons. The thrill!

Dar dupa atata timp, am ajuns si eu in aceiasi papuci. Papucii cu care am facut pasi. Departe de joc, de comunitatea noastra MTG.

De Misu, fara de care magic-ul in Iasi ramanea la carti de carton scrise cu pixul, asa cum era cand l-a cunoscut. O relaxare dupa orele futute de romana. Simt ca ai invatat cu adevarat sa fii un lider... you've truly come a long way.

De Lucky, care m-a aparat intr-a 8-a de niste draci de-a 5-a. Si eu, ca multumita, ii tabaceam fundul la trombon. Lucky... de care nu am mai reusit niciodata sa ma apropii.

De Mircea, cu care am ras intotdeauna :)), desi eram nitzel gelos cand toata lumea dadea fuga sa-l intrebe de reguli. But it never hurt anything more than my ego :P

De Ionut, cu care am pierdut nenumarate ore discutand strategie de magic. A fost cel mai competitiv adversar, din punctul meu de vedere. Mi-a placut intotdeauna abordarea lui a jocului si mi-a deschis ochii, pentru ca in analiza, era un as... dama fiind Mircea.

De Alex Boariu, care in pofida obiceiurilor lui alimentare neconventionale, a avut intotdeauna ce e necesar sa ne asterne un zambet pe frunte. E si el un magician :P

Si nu in ultimul rand, de Seba, cu care desi ne-am ciocnit orgoliile, a fost intotdeauna cel care ma ajuta neconditionat. Iti multumesc, Seba. Si imi pare rau.

Astea fiind spuse, Wizards a cam omorat jocul pentru mine. Pentru ca nu am de gand sa investesc zeci de milioane in jocul asta. N-o sa stiu niciodata cum e sa dai brainstorm de pe Jace. Abia am aflat cat de nedrept e sa atac cu un Walletslayer Angel. De asta am incercat sa fac intotdeauna multe cu unelte putine... Lucky si Alex Mirza sunt primii si poate singurii care au observat asta.

Dar acum nu mai simt chemarea. Nu ma mai atrage la fel de mult. Some of it is gone.

Ce m-ar face sa m-apuc iar?

Ori o mentalitate schimbata, ori preturi injumatatite. Ori sa faca sa dispara Mythic Rarity, ea e cea care a dus la preturile degenerate.

Cert este ca inca mai trag cu ochiul la forum si la spoiler-urile de pe gatheringmagic.

After all, it's only the best game I've ever played..!
Unii oameni iau magia prea în serios -- de asta am creat neomagia. Ştii că vrei să afli ce înseamnă.

Trade - Ajani Vengeant și altele!

Adela

• Member
    • View Profile
« Reply #8 on: September 19, 2010, 21:43:57 »

1. Ce te-a facut sa nu mai joci MTG (sau sa nu mai joci asa des) ?
Adela are luna septembrie uber busy. De exemplu, weekendul asta n-a mai dormit de joi.

2. Ce te-ar face sa re-incepi sa joci MTG (sau sa joci mai des) ?
Mai des de FNM (especially drafts) + (sometimes) TNM nu cred ca o sa am timp sa joc; in plus jocul e pt mine o metoda de relaxare si nu o prioritate.
« Last Edit: September 19, 2010, 21:46:51 by Adela »

Mircea

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #9 on: September 19, 2010, 22:03:25 »

Nu cred ca ar putea ceva vreodata sa ma faca sa ma las de buna voie. Ever.

Eu vad Magic-ul mai mult decat prin ochii unui format sau a unui scop (win). E un univers de jocuri cu reguli cu care poti compune orice!

N-ai Walletslayeri, joci Serra Ascendant si blochezi cu zambetul pe buze, n-ai rare joci comune si la un joc din 20 pe care il castigi razi copios. N-ai comune, na.. aiurea.

Nu cred ca pretul unui Jace reprezinta un motiv pentru a nu juca un draft o data pe luna (chiar ar putea fi un motiv in plus), sau ca o sambata o data la 3 luni la un prerelease ocupa prea mult timp pentru cineva.

Problema e ca vedem jocul mult mai competitiv decat ar trebui. La FNM iau la fel de multe foil-uri cei cu deckuri proaste (la random) ca cei cu deckuri bune (top 2). Sincer nimeni nu se uita la ratingurile noastre DCI, decat noi, si asta rar. Stiu ca nu e prea fun sa pierzi tot timpul, dar daca comunitatea nu ar fi stratificata (si nu este) ar trebui totusi sa se intalneasca odata si cei care "pierd tot timpul".

Apreciez foarte mult jucatori ca Andy, Andrei G sau Ionut care fara sa toarne galeti de $$ in Wizards, reusesc sa se distreze. Vin la unele limited-uri, isi incropesc cate un deck de bun simt si castiga cateodata, cateodata nu, dar apreciez faptul ca nu au zis gata la prima infrangere.

Mai presus ca orice mitica sta jocul in sine, interactiunea sociala. Sa renunti la asta e ca si cum ti-ai lua la revedere de la o gramada de oameni super tari din ceea ce este la urma urmei un sentiment artificial de inferioritate. Si nu ar trebui sa faca nimeni asta. Ever.
« Last Edit: September 19, 2010, 22:06:29 by Mircea »
Dama fiind Mircea.

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #10 on: September 19, 2010, 22:10:03 »

Threadul acesta pare exact ca o sesiune de MTG Anonimi :

" Buna ziua , ma numest Ionut si sunt dependent de Magic "

Si asta nu suna chiar rau.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #11 on: September 19, 2010, 22:18:25 »

Sinceritate ca in threadu asta, mai greu pe forum :) Acum, din respect pentru deschiderea celor de mai sus, trebuie sa raspunda toata lumea. Doar cand o sa stim toti ce vrea fiecare la nivel individual vom putea fi siguri ca luam decizii bune ca si comunitate.

Diana D

• Member
  • I’m smiling. This should scare you.
    • View Profile
« Reply #12 on: September 19, 2010, 22:31:48 »

1. Ce te-a facut sa nu mai joci (atat de des) MTG?
- low budget
- faptul ca am ajuns la un nivel in care pur si simplu stagnez din cauza faptului ca nu pot investi timp si bani in magic (and that is frustrating)
2. Ce te-ar face sa re-incepi sa joci MTG?
- oricum o sa vin mai des pentru ca s-a terminat vacanta
- sa castig la loterie
P.S. Eu joc MTG fix pentru fun si ca sa ma relaxez, iar atunci cand dau de cineva super-competitiv si shuper-dhuper-sherious normal ca imi piere tot cheful (but that's just me).
KTHXBYE!
« Last Edit: September 19, 2010, 22:43:53 by Diana »

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #13 on: September 19, 2010, 22:34:49 »

...mai cred ca e esential sa existe mini-teamuri pe cardpools. Adica oamenii sa fie grupati cate 2-3 si sa aiba pool comun decarti. asta rezolva o mare parte din frustrarile financiare.

Bogdan Şolcă

• Member
    • View Profile
« Reply #14 on: September 19, 2010, 23:51:32 »

Ehei dragii mosului... ahem, adica hai sa o luam de la inceputurile glorioase ale mele  :D

S-asternem istoria in letopisetul de capatai. (Puteti sari peste istoric, dar rog moderatorul sa nu cioparteasca aiurea cursul evenimentelor).

Pe la sfarsitul mileniului trecut, candva prin anul al cincilea al deceniului ultim, am ajuns pe meleaguri vikinge si fara sa stiu ce minunatii prevestitoare voi intampina, am intrat intr-un magazin Games Workshop. Pe vremea aceea voiam sa cumpar un boardgame numit Hero Quest, dar am zarit niste omuleti adunati la o masa care se distrau copios si tot frecau niste cartonase pe masa. Nu stiam eu ce se intampla acolo, doar peste ani buni am realizat ca cineva facea ravagii cu un red deck si ceva Lightning Bolts. Fara sa mai lungim prea mult… nu am inteles ce se intampla acolo, deabia dupa un an am inteles cam ce-ar vrea de la mine MTG, undeva printr-un numar al revistei Game Over ce prezenta versiunea electronica.

Am pus mana pe versiunea Duels of the Planeswalkers a jocului produs de Microprose prin 1998, dupa ce initial butonasem la un demo prin 1996. Am ramas “NG NG” dupa ce am realizat ca strategiile sunt abisale si posibilitatile se apropie de infinit. Numai ca nu aveam cu cine sa impartasesc noua mea pasiune. Am jucat cativa ani pe PC, prin ’99 am cumparat primele deck-uri din Tempest si Urza block si am incercat sa virusez un coleg din liceu. N-am reusit sa instighez pe nimeni. Am stat cu ochii pe site-ul celor de la Wizzies si am urmarit cam tot ce se scria. In 2000, ajuns pe meleaguri americane, am facut rost de Magic Encyclopedia pentru a juca online si a interactiona in sfarsit cu alti jucatori. Nu prea a avut success versiunea aceea si eu tot nu reusisem sa gasesc adevrsari redutabili. In facultate nu am mai acordat asa multa atentie MTG-ului, dar prin 2007 am fost lovit de o nostalgie puternica si am cumparat niste bulk lots de pe net. In iarna aceea am dat peste un tip din Iasi pe forumul celor din Timisoara, care (faza tare) era si el din Tulcea (orasul meu de bastina). Am jucat cu el, Lex il stie pe Cristi, care mi l-a prezentat pe Alex Mirza. Dar, din 31 august 2008 totul s-a schimbat. In bine adica, Mishu fiind aici “capul rautatilor”. Am cunoscut prin itermediul lui o comunitate de oameni super. Restul e istorie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Faza e ca pasiunea asta cu Magicul nu cred ca va fi uitata candva. Ea ramane acolo, poate prioritatile se schimba, dar nicicand nu uiti de experienta asta. Ce m-ar face pe mine sa ma las de jucat Magic in aste vremuri de rastriste? Planul financiar mai mult. Multumesc pe aceasta cale lui Ionut si lui Andrei ca au acceptat sa facem card pool comun. Fara ei cred ca le donam tot ce aveam eu si ma retrageam o vreme de pe scena competitiva. Au aparut intre timp jucatori cu putere mai mare de cumparare si eu am ramas cam in urma din pacate. Da, recunosc, pentru mine MTG nu mai e o chestiune de distractie pura.

Chiar si asa nu ma mai pot prezenta decat la FNM si constructed (plus orice altfel de competite non-limited, excluzand prerelease si release events). Acum ca am inititat treaba cu protejatii, sper sa instruiesc si eu 1-2 baieti din astia mai noi si cand m-oi retrage, fortat de imprejurari sau mai stiu ce alte belele, macar ei sa-mi fie urmasi spirituali cumva. Comunitatea actuala merita extinsa si cred ca putem face treaba buna cu vizionari precum Andrei G.

Ce m-ar face sa ma implic mai mult? O strategie noua de vanzare din partea Wizzies. Ceva adaptat pietei europene. “Event decks” ce vor aparea in curand sper ca vor schimba in bine treburile. Si de ce nu, dezvoltarea comunitatii in sensul recrutarii si instruirii novicilor. In acest sens pot acorda cateva ore saptamanal de instruiri intensive live sau pe net.
« Last Edit: September 20, 2010, 02:46:17 by Bogdan Şolcă »
Pages: [1] 2 3