Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: 1 2 [3]

Author Topic: Apel la cei care au cam rarit-o cu MTGul  (Read 20803 times)

Vieru Calin

• Member
    • View Profile
Re: Apel la cei care au cam rarit-o cu MTGul
« Reply #30 on: September 23, 2010, 13:56:32 »

Some off-topic comment
« Last Edit: September 23, 2010, 16:09:58 by Andrei Gheorghiescu »
Nobody Home

Mydas

• Member
    • View Profile
    • Neomagia lui Mydas
« Reply #31 on: September 23, 2010, 14:03:54 »

An off-topic answer.
« Last Edit: September 23, 2010, 16:10:19 by Andrei Gheorghiescu »
Unii oameni iau magia prea în serios -- de asta am creat neomagia. Ştii că vrei să afli ce înseamnă.

Trade - Ajani Vengeant și altele!

Craus

• Member
    • View Profile
« Reply #32 on: October 20, 2010, 01:55:40 »

Love the game. love the mechanics. Cherish the community

1. Ce te-a facut sa nu mai joci MTG (sau sa nu mai joci asa des) ?
Lipsa de fonduri sustinuta pe perioade de timp 3-4 luni(6 luni max) in care weekend-urile sunt full cu alte activitati=> am ramas in urma cu ceea ce inseamna new play style, carti, knowledge, T&T.

2. Ce te-ar face sa re-incepi sa joci MTG (sau sa joci mai des) ?
Un job :) ar fi cea mai buna solutie(are careva ponturi pentru HR?) sau sa am posibilitatea sa intru intr-un common card pool sustinut constant de 2-3 jucatori(echitabil ar fi cam cu aceleasi resurse ca mine, gen 30 RON/saptamana pentru investitii).

off-topic: daca este cineva interesat let me know( send me an e-mail, you can find it in my profile)
Dezleaga-ti Mintea!

Dan Pocovnicu

• Member
    • View Profile
« Reply #33 on: November 02, 2010, 10:11:53 »

1. Nu m-am lasat propriu-zis de MTG, dar circumstante neprevazute ma obliga sa iau o pauza prelungita. Pe scurt, am fost nevoit sa-mi intrerup temporar studiile deci nu voi mai fi in Iasi o buna bucata de timp.
Imi pare sincer rau ca am ratat M11 si Scars.

2. Voi reveni oricand la Magic atata timp cat va exista comunitatea.

Mircea Adrian

• Member
    • View Profile
« Reply #34 on: December 18, 2010, 20:14:46 »

P.S.: Intr-un joc competitiv cum este MTG nu exista FUN deoarece fiecare este pe cont propriu si se gandeste premii. De multe ori facandu-se aranjamente pentru primele 2 pozitii!

Din pacate, treaba cu egalurile intentionate sunt reminiscente ale sistemului numit 'single elimination'. Tocmai pentru ca Magic este facut sa se joace pentru fun, organizatorii tin concursuri in sistem swiss, in care chit ca pierzi poti sa joci toate rundele pana la final. Ca sa imi exprim mai bine ideea, am sa ma folsoesc de un exemplu:

Sa presupunem un concurs de 8 oameni, hence 3 runde. In prima runda, toti concurentii au punctaj egal si sunt distribuiti la nimereala la mesele de joc. Dupa prima runda, 4 vor avea 3 puncte, 4 zero. Cei cu o victorie vor juca intre ei, cei fara la fel. La finalul rundei nr 2, vom avea 2 oameni cu 6 puncte, 4 cu 3 puncte si 2 cu zero, conform unei distributii gaussiene. Asta este momentul in care intervine egalul intentionat care asigura jucatorilor cu 6 puncte primele pozitii.

Prin contrast, un concurs de 8 oameni single elimination ar arata cam asa. Runda 1, 8 oameni aranjati random. Runda 2, 4 oameni disputa semifinalele. Runda 3, cei doi jucatori cu maxim de puncte joaca in finala.

In sistemul Swiss, daca pierzi ultima runda (un fel de finala), poti fii depasit de cineva care are tot 6 puncte, dar care a pierdut fie prima, fie a doua runda. Ce finala mai e aia, daca pierzatorul nu iese pe locul doi? De-aici a aparut treaba cu egalul. Nu te supara data viitoare cand vezi doi oameni cu 7 puncte in capatul clasamentului. Gandeste-te ca ti-a fost oferita sansa sa mai joci chiar si dupa ce ai pierdut.
Pages: 1 2 [3]