Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1]

Author Topic: Propunere pentru imbunatatirea satisfactiei: PROXIES  (Read 4888 times)

Ionut M

• Member
    • View Profile
Propunere pentru imbunatatirea satisfactiei: PROXIES
« on: September 20, 2010, 23:11:57 »

Chiar m-am gandit , mai ales dupa ce a postat Andrey ideeile lui despre comunitate si magic in general, la ce se poate face in a se echilibra nivelul intre cei ce isi permit carti (chiar sa faca un hobby in a le colectiona) si cei care nu isi permit . Si aici nu ma refer la 1-2 sau 5 boostere pe luna, ci la achizitionarea a 4 jace, 4 baneslayer doar pentru ca "le vrei, si poti sa le ai" si nu e nimic rau in asta , mai ales ca satisfactia personala de a le detine transcende orice comentariu din partea celor care nu le pot avea.

Lucky a spus-o pe fata, nu iti permiti Jace , Vengevine, Primevil Titan  ori scoti banul greu ori stai la coada.

I have an idea witch might change things.

Facand zilele astea proxy pentru EDH mi-a cazut fisa. Bai eu asa jucam magic pe vremuri, asa am inceput sa "ma repliez", sa "tapez pamantul asta".
Primele mele (de fapt ale noastre) carti au fost facute de amicul meu Emil care a investit 6-7 mil pe 800-900 de carti scoase la imprimanta si laminate in plastic. WOW, ce distractie , ce nebunie chestii pe care nu le intelegeam, speluri puternice , creaturi la fel de imense. Got the ideea.

Probabil v-ati dat seama unde bat cu asta, dar nu e chiar atat de simplu. Ar fi stupid ca fiecare dintre noi sa isi faca proxy la 4 Jace, 4 Vengevine si hai sa ne duelam. La ce ma gandesc e in felul urmator, sa ai voie la sa ai intr-un deck de standard, sau extended sau ce o sa mai sanctionam la FNM un numar limitat de proxy (stabilit de comun acord in toata comunitatea).

Ce ar putea aduce asta in plus, simplu :

- cei novici sa aiba acces la un numar limitat de speluri puternice pe care sa le inteleaga jucand cu ele ( ne avand posibilitatea sa cumprei carti nu prea poti sa le testezi, chiar daca joci pe mws cu deckul pe care visezi sa-l detii in viitor poate nu o sa ai niciodata posibilitatea sa o faci)

- cei care colectioneaza carti sa nu fie frustrati de faptul ca altul vine cu 4 jace facute la imprimanta de acasa si el a dat 400$ pe playset

- cei care sunt la mijloc intre cele doua variante sa aiba posibilitatea de a avea 2 mitice cumparate si 1 facuta proxy, investitia mai mica.

discuss.

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
Re: Propunere pentru imbunatatirea satisfactiei: PROXIES
« Reply #1 on: September 21, 2010, 08:20:59 »

Un fel de prefata la ce spune Ionut:

Mai, lumea tot spune ca Wizzards le-a stricat placerea scotand carti mitice cu valoare single mare care "monopolizeaza" jocul. Nu stiu cum era inainte, dar pot sa inteleg asta. Daca tot ce facem e "race for Jace", nu prea e jocul care-mi place.

Partea buna e ca o comunitate poate sa isi faca propriile reguli. Fix de aia e fun Magic pentru ca e un joc cu reguli variabile. Daca noi decidem ca nu jucam cu mitice, Wizzards nu are un cuvant de spus. La fel pentru orice alta decizie. Deci cred ca ar trebui sa luam fraiele in maini, evaluam solutii ca cea de mai sus si jocul al putea sa redevina "al nostru".

Acum la subiect ...

Daca ne hotaram sa facem treaba cu proxies, ma gandesc sa nu "scape putin de sub control". Exact in sensul in care unul face sacrificii pentru carti si altul le printeaza.

Regulile in viziunea mea ar suna asa:
- nu avem voie cu proxies decat la mitice.
- nu avem voie cu mai mult de 4 proxies in deck.
- nu avem voie cu mai mult de 2 proxies identice.
- daca ai mitica respectiva (real card) odata atunci ai voie cu maxim inca un proxy.
- nu avem voie cu proxies copilaresti

Ce as vrea sa obtin e ca lumea sa ia asta ca un fel de "daca chair e musai sa joci mitica aia, nu te obliga nimeni sa saracesti - dar incearca si fara". Vreau sa evit sa ajungem la "proxy deck wins".

Ultima regula e esentiala ca sa pastram respectul fata de joc. Pentru mine, artworkul cartilor e f important in jocul mental.

Problem ...

Proxies nu sunt acceptate oficial. Ne punem cu leagea aici si "word will get out".
« Last Edit: September 21, 2010, 08:23:47 by Andrei Gheorghiescu »

Sebastian Mahu

• Member
    • View Profile
« Reply #2 on: September 21, 2010, 13:27:19 »

eu cred ca sunt ok cu asta..

dar iarasi mi-e frica ca tot noi ne facem proxiuri si nu cine trebuie :)))

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #3 on: September 21, 2010, 13:30:01 »

O sa facem un training session for proxi making :))

Mihai Alexandru Bîrsan

• Administrator
  • Member
    • View Profile
« Reply #4 on: September 21, 2010, 13:43:22 »

Orice fel de proxies vor fi acceptate doar in evenimentele casual. In orice competitie sanctionata DCI nu vor fi acceptate.

Bogdan Şolcă

• Member
    • View Profile
« Reply #5 on: September 21, 2010, 13:58:03 »

Ii musai sa fie DCI sanctioned? Punem 10 ron pentru prize pool si din cand in cand (o data pe luna) facem o competitie cu proxies.

Alexandru Trofin

• Shopkeeper
  • Member
    • View Profile
« Reply #6 on: September 21, 2010, 13:59:19 »

Exista TNM-ul pentru asta.....nu?

Bogdan Şolcă

• Member
    • View Profile
« Reply #7 on: September 21, 2010, 14:06:58 »

Exista TNM-ul pentru asta.....nu?

TNM e pentru formate FUN/"IMBA" de obicei, la care nu pot sa participe cei mai tineri. EU ziceam de un turneu intr-o sambata ca sa poata ajunge mai multi oameni si sa se realizeze EVOLUTIA ceia pentru care ne dam de ceasul mortii pe-aici.
Pages: [1]