Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: 1 2 [3]

Author Topic: League Play  (Read 21508 times)

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
Re: League Play
« Reply #30 on: September 22, 2010, 11:26:40 »

Now, daca se imparte lumea pe ligi, ce se intampla la draft?

As cauta un paste de la Misu, dar am sa scriu cu cuvintele mele: ligile sunt valabile doar pentru standard, la limited nu se fac diferentieri.

Si intradevar, ar trebui adaugata o regula care sa fie clara pentru toata lumea: ce se intampla cand nu exista lume pentru una sau amandoua ligile?

LE: desi, na, cam exista:
Dacă nu exista 8 jucatori pentru Competitional League si nici 8 jucatori pentru Leisure League, dar exista o majoritate de jucatori pentru leisure league, atunci orice jucători din Competitional League poate participa într-un eveniment comun cu deck-uri cu o valoare evaluata la sub $100 conform trading price-ului de pe Starcitygames.com
sau
Orice jucător calificat pentru Leisure League poate participa la competițiile organizate pentru Competitional League.

Deci cumva, daca nu sunt oameni nu se schimba nimic, regula ar fi pentru cand vor fi oameni.
« Last Edit: September 22, 2010, 11:30:13 by Lucky »

Ionut M

• Member
    • View Profile
« Reply #31 on: September 22, 2010, 11:38:00 »

Din asta se intelege ca pana nu vom fi 8 la Competitional o sa se joace cu decuri de pana in 100$. Asa ca domnii de la competitional trebuie sa fie pregatiti tot timpul cu 2 deckuri pentru a se putea adapta situatiei, that to me sounds kinda stupid.

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #32 on: September 22, 2010, 11:59:06 »

Na, cam asta zice. Totusi, inexistenta oamenilor nu cred ca e o exceptie intr-o vineri, ci mai degraba ceva general. Deci pana vor fi oameni, s-ar putea merge pe ideea lui Andrei (cu pauper - pe intelegere), saaaau, pur si simplu sa nu se schimbe nimic :)) .

Sau!

Pur si simplu vii din prima cu deck low-cost ca stii dinainte ca nu vor fi oameni pentru Competitional (asta ofc, daca toata lumea vrea sa-i sustina pe cei mici).
« Last Edit: September 22, 2010, 12:03:14 by Lucky »

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #33 on: September 22, 2010, 12:06:26 »

Cam asta e si ideea mea simplificata, cat nu avem oameni, hai sa jucam ceva nerfed, impreuna, toti. Adunam oameni si apoi fiecare cu liga lui intr-o fericire.

Dar tot vreau sa pot sa joc in Leisure (sau cum se cheama acum ca parca s-a schimbat :) ) cand vreau, adica ce vina am eu ca am mai invatat putin de ici putin de colo ... asta ma condamna la dat bani pe carti tota viata, daca vreau sa joc magic ?

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #34 on: September 22, 2010, 12:16:38 »

Cam asta am intrebat eu fix dupa ce-am vazut regulile :) .

Oricum, regulile astea sunt in-house. Nu poti obliga pe nimeni sa nu dea iama intre cei mici. Ambele ligi trebuie sa fie opened-events ca sa poata fi sanctionate, si asta inseamna ca oricine poate participa ("dupa litera legii").
« Last Edit: September 22, 2010, 12:19:20 by Lucky »

Mydas

• Member
    • View Profile
    • Neomagia lui Mydas
« Reply #35 on: September 22, 2010, 12:44:29 »

Vorbim de doua probleme si lasam combinatia lor sa ne anihileze planurile.

Dar solutia e relativ simpla.

Aducem oameni noi SI luam si masurile necesare ca acestia sa nu mai plece.

In alta ordine de idei: Magic Academy (cu incentives si lucruri care sa ii incurajeze sa mai vina) dupa care, urmatoarea saptamana = leisure standard pentru ei. In timp ce se desfasoara si evenimentul veteranilor, ca sa vada si sa fie intrigati ca pot ajunge acolo.

Sa fim realisti, trebuie sa iti placa prea mult un joc ca sa continui sa il joci, desi pierzi si pierzi. Si nu e cazul cu majoritatea jucatorilor noi. Pur si simplu nu au pasiunea inca formata. Si asta se formeaza din jucat, din trade-uri, din mai multe. Dar cel mai important, din CASTIGAT.
Unii oameni iau magia prea în serios -- de asta am creat neomagia. Ştii că vrei să afli ce înseamnă.

Trade - Ajani Vengeant și altele!

Andrei Gheorghiescu

• Global Moderator
  • Member
    • View Profile
« Reply #36 on: September 22, 2010, 13:34:50 »

O sa repet de cate ori o sa fie nevoie: suna totul simplu ... problem e, ca nu prea mai avem oameni "mari" cu care sa sanctionam evenimente. Si asta e problema de vinerea trecuta si viitoare, nu de atunci cand va fi sa fie ... Deci, dupa un academy reusit, ori sanctionam doar evenimentul incepatorilor si noi ne uitam la ei ce frumosi sunt. Ori sanctionam un eveniment in care toti jucam impreuna. Iar daca e sa jucam impreuna (ceea ce suna bine pt mine), sa o facem intr-un cadru in care sa nu existe problema accesului la carti (de aici sugestia de pauper).

Daca suntem suficienti nu exista o problema !

Ca iei bataie ca nu stii sa joci, asta e ... n-o sa iesi primul, dar o sa-i bati pe toti cei ca tine daca stii ceva. Daca veteranul cu care joci e de treaba n-o sa te lase sa-l bati fiindca uiti sa activezi Bloodchief Ascension (yes, I'm looking at you laughing boy).

Alex Boariu

• Member
  • PRESEDINTE MAGIC&CONSILIU EDH si cate si mai cate
    • View Profile
« Reply #37 on: September 22, 2010, 19:34:42 »

era trigger cu "may" si ma gandeam k esti tu suuper de treaba :D
Everyone has a right to be stupid; some people just abuse the privilege.
Pages: 1 2 [3]