Planeswalkers.ro

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1]

Author Topic: Cards for bant aggro  (Read 5224 times)

viperwx2

• Member
    • View Profile
Cards for bant aggro
« on: May 05, 2009, 11:42:58 »

4 Kitchen Finks

1 Mulldrifter

4 Noble Hierarch

2 Rafiq of the Many

2 Rhox War Monk

1 Stoic Angel

4 Wilt-Leaf Liege

instant [10]

1 Bant Charm

4 Cryptic Command

3 Path to Exile

artifact [1]

1 Loxodon Warhammer

land [18]

2 Adarkar Wastes

1 Brushland

2 Flooded Grove

2 Mystic Gate

2 Reflecting Pool

4 Seaside Citadel

2 Wooded Bastion

3 Yavimaya Coast

viperwx2

• Member
    • View Profile
Re: Cards for bant aggro
« Reply #1 on: May 05, 2009, 11:53:34 »

also 2 Glen Elendra Archmage

4 Troll Ascetic

4 Wrath of GoD

1 Relic of Progenitus
( da nu ma astept sa aveti wrath of god am sa cumpar de pe net dar nu se stie :))

Mydas

• Member
    • View Profile
    • Neomagia lui Mydas
« Reply #2 on: May 05, 2009, 14:06:24 »

Nu cred ca Bant Aggro are 4 Cryptic Command in el :))
Unii oameni iau magia prea în serios -- de asta am creat neomagia. Ştii că vrei să afli ce înseamnă.

Trade - Ajani Vengeant și altele!

Diac Dan Andrei

• Administrator
  • Member
  • Take your time
    • View Profile
« Reply #3 on: May 05, 2009, 14:14:03 »

For tapping all creatures it does :D

Mydas

• Member
    • View Profile
    • Neomagia lui Mydas
« Reply #4 on: May 05, 2009, 14:57:24 »

Cel putzin interesant.
Oricum, ce ai pus acolo te-ajunge probabil minim 500 de dolarei. Succes cu asta :)
Unii oameni iau magia prea în serios -- de asta am creat neomagia. Ştii că vrei să afli ce înseamnă.

Radu Haulica

• Member
    • View Profile
« Reply #5 on: May 05, 2009, 17:28:05 »

sunt o gramada de variante de bant aggro/control pe deckcheck.net
in general imi plac mai mult variantele care par mai consistente, cu multi 4 of si putini 2 of.

rafiq mi se pare nasol pentru ca ai o carte moarta in mana dupa ce-l pui jos (legendary) si te cam conditioneaza sa ataci cu o singura creatura daca vrei sa-l folosesti la potential maxim. pentru asta e nevoie sa-l pui jos repede (tura 3-4) ca sa pompeze creatura pusa in tura anterioara de care vrei sa profiti cat iti mai permiti sa ataci cu un singur individ. deci trebuie musai 4 copii. si daca nu-l pui la inceput, e cam degeaba, mai degraba ai avea rhox war monk sau wilt leaf liege in locul unui 3/3 de 4 mana.

daca vrei sa-l folosesti, o carte care mi se pare ca merge foarte bine cu rafiq e shorecrasher mimic, la 5 dmg cu trample. si o carte care se impaca foarte bine cu shorecrasher mimic e snakeform. mi se pare cu atat mai bun shorecrasher mimic cu cat forteaza adversarul sa pastreze o carte cu mult toughness in defensiva, nu doar un chump blocker gen token 1/1 (lucru care poate fi rezolvat cu snakeform). in cazul asta rafiq revine la statutul de legendary threat si dupa ce se umple masa de creaturi, prin potentialul unui atac cu exalted, trample si double strike (12-14 dmg), potential devastator. in cazul in care nu se intalneste cu un terror/terminate sau path to exile pe drum.

toate astea fiind dupa ureche, evident.

Mydas

• Member
    • View Profile
    • Neomagia lui Mydas
« Reply #6 on: May 05, 2009, 17:58:24 »

rafiq mi se pare nasol pentru ca ai o carte moarta in mana dupa ce-l pui jos (legendary) si te cam conditioneaza sa ataci cu o singura creatura daca vrei sa-l folosesti la potential maxim. pentru asta e nevoie sa-l pui jos repede (tura 3-4) ca sa pompeze creatura pusa in tura anterioara de care vrei sa profiti cat iti mai permiti sa ataci cu un singur individ. deci trebuie musai 4 copii.

Nu chiar. 4 copii o faci pentru consistenta, atunci cand asta nu are dezavantaje prea mari :
1. e legendary - nu vrei sa incepi cu doua in mana
2. nu e un topdeck prea bun (nici cand ai jos alt rafiq, nici cand nu ai jos nimic relevant - caz in care ai prefera sa fie un threat)

Acestea fiind zise, eu as pune Rafiq oricati, numai 4 nu.

Craus

• Member
    • View Profile
« Reply #7 on: May 05, 2009, 21:11:29 »

Din cate stiu eu mai mult de 2 legendary creatures nu poti pune intr-un deck. It's not legal[din cate stiu eu. daca ma insel oricum mai mult de 2 nu-si au sensul. e testat cu wort, boggart mother 3/3 fear during upkeep iau un goblin card din graveyard]
Dezleaga-ti Mintea!

Bogdan Şolcă

• Member
    • View Profile
« Reply #8 on: May 05, 2009, 21:17:34 »

Rafiq poti sa ai 4 in deck dar nu 2 deodata in play. Ii regula cu chestii legendare ce se aplica doar la permanentele din joc, asemanatoare cu cea pentru Planeswalkeri.

Radu Haulica

• Member
    • View Profile
« Reply #9 on: May 06, 2009, 02:34:50 »

un rambo rafiq mi se pare un threat destul de relevant. daca adversarul nu blocheaza tura viitoare (la sacrificiu de obicei) micsorezi bostanul cu cel putin 8 doar daca ataci cu el. daca isi ia counter sau removal e ca si cum ai avea orice altceva (in afara de broodmate sau behemothul mancator de magi, dar nu e cazul), daca ataci cu trample sau evasion in tura in care il pui transforma un mini threat gen jhessian infiltrator in cel putin 6 dmg inevitabili barring removal, iar daca ataci cu el si e chumpuit, well, oricum nu prea aveai ce pune ca sa scapi de chestia asta, in afara poate de stoic angel cu care poti bloca in aer in cazul in care urmeaza sa mori pana tura viitoare, si vei muri peste 2 ture. deci din punctul meu de vedere, in cazul in care nu mori pana tura viitoare si nu mai ai un rafiq in play, cel mai bun threat pe care il poti trage e un rafiq. in cazul in care e deja unul in play, felicitari pentru noroc, te-ai incadrat in sansa de mai putin de 10% de a-l trage.

toate astea dupa ureche, evident.

Kshu

• Member
    • View Profile
« Reply #10 on: May 27, 2009, 17:32:24 »

4 Kitchen Finks
1 Mulldrifter
4 Rhox War Monk
1 Stoic Angel
4 Wilt-Leaf Liege
1 Bant Charm
4 Cryptic Command
3 Path to Exile
1 Loxodon Warhammer
2 Adarkar Wastes
2 Flooded Grove
2 Mystic Gate
4 Seaside Citadel
3 Yavimaya Coast

4 x Glen Elendra
2 x Ascetic Troll

cam astea le-as avea ... acum, intrebarea e ce ai tu :)

contacteaza-ma la shuKaru_99@yahoo.com sa vedem cum facem ... si daca facem ceva :)
Pages: [1]